میکروفیلترهای هوا ابزار تبریز
جهت جذب بخارات روغن کمپرسور و جلوگیری از آسیب رساندن به درایر ها ، استفاده از آن در خط هوای فشرده ضروری می باشد.میکروفیلتر کمپرسور چیست؟


وسیله ای است برای فیلتراسیون هوای فشرده  از ناخالصی ها .در واقع میکروفیلتر قطعه ای مکانیکی است که در مسیر عبور هوای فشرده شده قرار می گیرد و با جذب ناخالصی ها از هوا آن را تصفیه می کند. تمامی میکروفیلتر ها قابلیت جذب ذرات،بخارات روغن را دارا می باشند.


سایز ورودی و خروجی هوای فشرده به داخل میکروفیلتر با سایز ½ اینچ تا 3 اینچ (با توجه به ظرفیت هوای عبوری از میکروفیلتر متغیر است.)

اتودرین جهت تخلیه رطوبت وروغن موجود در انتهای هوزینگ میکرو فیلتر

کاربرد میکروفیلتر در صنایع مختلف مانند

صنایع رنگ 

صنایع غذایی و صنایع داروی

صنعت چاپ

صنایع فولاد 

میکروفیلتر اولیه: مقدار جذب از 5 تا 1 میکرون.

میکروفیلتر ثانویه: مقدار جذب 0.01 میکرون

فیلتر گرد و غبار Dust Filter  : جذب ذرات رطوبت تا 3 میکرون


میکروفیلتر اولیه کمپرسور یا پری فیلتر اولین فیلتر جذب بخار روغن از  هوا می باشد که توانایی جذب ذرات تا 1 میکرون را دارا می باشد. فیلتر مرحله اول که به آن فیلتر جذب آب Water Removal Filter نیز گفته می شود هم به صورت تکی و هم به صورت مکمل بقیه فیلتر ها استفاده می شود.

میکروفیلتر ثانویه

میکروفیلتر ثانویه یا فیلتر روغن گیر هوای فشرده پس از میکروفیلتر اولیه قرار میگیرد و از نظر ظاهر با مرحله اول تفاوتی ندارد و تنها تفاوت آن در مش بندی المنت فیلتر است. فیلتر روغن گیر هوای فشرده تا 0.01 میکرون جذب ذرات را انجام میدهد و در صورت استفاده به صورت دوبل با میکروفیلتر اولیه در خروجی هوا را تا حد زیادی تصفیه می کند.


فیلتر غبارگیر یا اصطلاحا داست فیلتر به‌منظور حذف ذرات جامد از جریان هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلتر با استفاده از تکنیک فیلتراسیون مکانیکی، ذرات جامد را تا میزان ۹۹/۹۹ % از جریان هوای فشرده جدا می‌کند. برای حذف ۱۰۰ % ذرات جامد از جریان هوا بایستی از فیلترهای غشایی استفاده نمود.

از فیلتر جداساز آب به منظور محافظت از فیلتر اولیه و ثانویه (میکروفیلتر) در سیستم هایی که در آن هوا در سیستم توزیع و لوله کشی بیش از اندازه خنک می گردد (مناطق سردسیر)، استفاده می شود. این فیلتر بیش از ۹۰ % از آب موجود در هوا را از سیستم حذف می کند.

فیلتر کربنی یا برج کربن اکتیو activated carbon filter

فیلتر کربنی آخرین سری میکروفیلتر کمپرسور است که بعد از میکروفیلتر ثانویه نصب می گردد. بخارات روغن در زمان فشرده سازی هوا با هوای فشرده مخلوط شده و به علت ریز بودن ذرات آن از میکروفیلتر های اولیه و ثانویه عبور می کند. سپس با ورود به آبزارآلات و ماشین آلات دقیق و رسوب در محل های آنها باعث مستهلک شدن این قطعات در طول زمان می شود. فیلتر روغن گیر کمپرسور از نوع کربنی علاوه بر حذف باقی مانده روغن، هوای فشرده را عاری از هرگونه بوی بد می کند بنابر این گزینه مناسبی برای کابرد های دارویی و ابزارالات فوق دقیق می باشد.

نکات مهم قبل از خرید میکرو فیلتر کمپرسور

زمانی که قصد خرید میکرو فیلتر را دارید، دقت داشته باشید که پوسته ی آن از جنس آلومینیوم باشد. پوسته ی آلومینیومی مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد و به افزایش طول عمر المنت فیلترها نیز کمک خواهد کرد.نکته ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که وزن کم میکروفیلتر نمی تواند یکی از عیب های آن باشد بلکه این مزیت باعث عدم فشار به لوله ها خواهد شد.هنگام انتخاب فیلتراسیون پمپ باد دقت داشته باشید که میکروفیلتر دارای بخشی که اختلاف فشار ورودی و خروجی را نشان می دهد باشد.

وجود شیر برقی اتوماتیک از دیگر ویژگی هایی است که باید میکروفیلتر دارا باشد تا با استفاده از آن بتوان خالی کردن کندانس و روغن را انجام داد.(در مدل های صنعتی)با استفاده از میکروفیلتر هزینه های ناشی از تعمیر کمپرسور باد پایین تر خواهد آمد و خراب شدن دستگاه نیز کمتر اتفاق می افتد.
بررسی کمپرسور هوای فشرده هوا ابزار تبریز
امروزه یکی از ارزان ترین، پاک ترین، راحت ترین و در دسترس ترین انرژی های جهان، انرژی هوای فشرده می باشد.